Slovensko - Poľská spolupráca

Matúš Bartko  |  31 Aug

V júli 2017 sme sa my, Folklórny súbor Lipovec, zúčastnili Mikroprojektu  Interreg  v cezhraničnej spolupráci s poľským folklórnym súborom Rudki z mesta Rzeszów. Názov projektu „Spája nás TANEC“, vystihoval jeho podstatu. Projekt trval v termíne od 3. – 16. 7. 2017 a za cieľ si kládol vzájomne zlepšenie integrácie a spoznanie krajín na oboch stranách Karpát.

3. júla sa tridsaťčlenná posádka z Vranova nad Topľou vybrala na týždenný pobyt neďaleko mesta Rzeszów. Ubytovaní sme boli v športovo-rekreačnom areáli v Kielnarowej. Našim programom na týždeň boli osemhodinové tréningy každý deň a úlohou bolo naučiť sa poľské tance a piesne z mesta Rzeszów.

Zo začiatku to bolo pre nás naozaj náročné, no po pár dňoch sme si nové tanečné kroky osvojili. Večery sme si spríjemňovali zábavami pri hudbe a tanci, kde jazyková bariéra rýchlo pominula a my sme mohli spoznať jeden druhého. Okrem poľského folklóru sme ochutnali aj veľmi chutnú poľskú kuchyňu. Času na oddych sme nemali veľmi veľa, no Poliaci nám ukázali krásy mesta Rzeszów a zámku Łancut.

Po týždni sme sa vrátili domov a 10. Júla sa naša „stará“ posádka stretla u nás, vo Vranove nad Topľou. Ubytovanie nám zabezpečil  hotel Patriot a stravovanie reštaurácia Sonáta. Rzeszówské tance sme vymenili za tanec Juraja Šaffu z obce Dlhé Klčovo. Čapáše uja Šaffu dali chlapcom poriadne zabrať, no dievčatá boli šikovnejšie a naučili sa aj spievať ženské pijacké piesne. Poľskej mládeži sme ukázali kúsok našej históre v meste Prešov, na hrade Čičva  a v archeoparku v Hanušovciach nad Topľou.

O tri mesiace neskôr projekt vyvrcholil dvomi spoločnými koncertmi v MsDK vo Vranove nad Topľou a v Podkarpackej filharmónii v Rzeszówe. Spoločné tance sme predviedli v tradičných poľských a slovenských krojoch šitých na mieru pre mládež z obidvoch súborov.

Spoločný koncert na záver projektu mal u divákov veľký ohlas a bonusom projektu sú poľsko-slovenské priateľstvá, ktoré trvajú dodnes.